Orzechy ziemne

Wartości odżywcze w 100g: 567 kcal / B: 26 g / T: 49 g / W: 16 g  

O słów kilka

Przez wielu unikane, uważane za niezdrowe i tuczące, orzechy ziemne zyskały swą zła renomę przez produkty, które najczęściej pojawiają się na sklepowych półkach, pełne dodanego tłuszczu, soli, a nawet cukru. W rzeczywistości spożywanie tych orzechów zarówno surowych jak i w postaci 100% masła orzechowego może przynieść wiele korzyści naszemu organizmowi.

Fistaszki, jak wszystkie orzechy są świetnym źródłem zdrowych, nienasyconych tłuszczów, które obniżają poziom złego cholesterolu LDL we krwi, zapobiegają miażdżycy, obniżają ryzyko udaru, zawału czy choroby wieńcowej, a także wpływają korzystnie na pracę mózgu. Zawarte w orzechach arachidowych niacyna i witaminą B3 mają pozytywny wpływ na pamięć i koncentrację.

Dzięki składnikom odżywczym zawartym w orzechach ziemnych poprawia się homeostaza glukozy i insuliny, a co za tym idzie zmniejsza się ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

Korzyści z jedzenia tych orzechów mogą zacząć się jeszcze przed urodzeniem!!! Z badań wynika, że spożywanie fistaszków przynajmniej raz w tygodniu w okresie ciąży obniża prawdopodobieństwo alergii i dziecka.

Co więcej orzechy arachidowe to nie tylko orzechy o największej zawartości białka, tak ważnego w przypadku diety bezmięsnej, ale również jedne z najmniej kalorycznych. W 100g zawierają  610 kcal i aż 26,6g białka, równie popularne orzechy włoskie to 666 kcal i jedynie 18g białka.

Orzechy ziemne i ich przetwory mogą być zarówno świetną przekąską jak i składnikiem zdrowych i sycących potraw, należy jedynie pamiętać by wybierać te bez soli i cukru. W Turlaj Klopsa używamy jedynie składników najwyższej jakości,  a w naszym bezkonkurencyjnym gulaszu afrykańskim znajdziecie zarówno masło orzechowe jak i zwykłe orzechy ziemne. Dla miłośników naszych pozostałych sosów także mamy dobrą wiadomość- orzechy arachidowe znajdziecie też wśród naszych bezpłatnych dodatków do każdego zestawu :).

Źródła:

 

https://draxe.com/nutrition/nuts/healthiest-nuts/

https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/4998?manu=&fgcd=&ds=

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12444862

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22743306