kolendra

Wartości odżywcze w 100g: 23 kcal / B: 2 g / T: 1 g / W: 4 g  

O słów kilka

Kolendra to zdecydowanie zioło, które albo się kocha albo nienawidzi. Choć liście wyglądem przypominają natkę pietruszki, to jej intensywnego zapachu i smaku nie sposób pomylić. Jednak oprócz tych walorów, które można dostrzec na pierwszy rzut oka, kolendra posiada wiele cennych właściwości, które świetnie wpływają na nasze zdrowie.

Jedną z najważniejszych cech tego zioła jest jego zdolność do usuwania metali ciężkich takich jak arsen, rtęć, aluminium czy kadm z naszego organizmu. Zapobiega tym samym chorobom serca, zaburzeniom hormonów, chorobom neurologicznym, a nawet bezpłodności.

Dzięki zawartości wielu antyoksydantów kolendra pomaga chronić przed negatywnym wpływem wolnych rodników i stresem oksydacyjnym powiązanym z takimi chorobami, jak nowotwory, choroby układu krążenia, czy choroba alzheimera.

Kolendra posiada niezwykłe właściwości uspokajające, dzięki czemu zmniejsza uczucie niepokoju, a nawet poprawia jakość snu. Badania opublikowane w Indian Journal of Pharmacology pokazują, że liście kolendry maja podobne działanie do leku na receptę (valium), jednak jej spożywaniu nie towarzyszą nieprzyjemne skutki uboczne.

Według badań zamieszczonych w Journal of Food Sciences kolendra miała znaczący wpływ na obniżenie poziomu cukru we krwi oraz wspomaga działanie wątroby, co jest szczególnie istotne w przypadku osób z cukrzy.

Spożywanie kolendry może również pozytywnie wpłynąć na nasz układ trawienny, pomagając zwalczyć mdłości, zapobiegając wzdęciom, bólom brzucha i zgadze. Co więcej, dzięki właściwościom antybakteryjnym zioło to może zapobiegać infekcjom drobnoustrojami pochodzącymi z jedzenia, np. bakterią powodującą listeriozę.

Aż trudno uwierzyć, że jedna roślina może nieść ze sobą tyle prozdrowotnych właściwości. Choć nie każdy jest w 100% przekonany co do jej smaku, na pewno warto spróbować włączyć ja do swojego jadłospisu. Zarówno miłośników kolendry, jak i osoby, które chciałyby dać jeszcze jedną szanse kolendrze, zapraszamy do Turlaj Klopsa, gdzie to niesamowite zioło możesz wybrać sobie jako darmowy dodatek do każdego zestawu. Idealnie pasuje ona m.in. do naszego obłędnego gulaszu afrykańskiego 😉 ).

Bibliografia:

https://draxe.com/nutrition/cilantro-benefits/

https://surojadek.com/kolendra-wlasciwosci/